Polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.
Współzałożyciel zespołu rockowego Róże Europy, gdzie był gitarzystą i autorem muzyki na pierwszych dwóch płytach – Stańcie przed lustrami i Krew Marilyn Monroe.
Zafascynowany literaturą,perską ukończył studia na Wydziale Iranistyki, był tłumaczem języka perskiego, asystentem Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Miał zostać doktorem, gdy na jego drodze stanęła praca w mediach, najpierw w radiu, później telewizji.
Podjął pracę w Radio Dla Ciebie, potem trafił do radiowej Jedynki, a w 2001 do Trójki.
Był autorem pierwszego popularnego programu muzycznego Muzyczna Jedynka, emitowanego w TVP1. Corocznie komentował dla polskich widzów finałowe
koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji. Wielokrotnie prowadził Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W 2010 roku w TVP1 był gospodarzem muzycznego talent show „Śpiewaj i walcz”. Jego audycja Prywatna Kolekcja została oceniona przez słuchaczy Trójki jako jedna z najlepszych 33 audycji w historii anteny.
TVP1 i TVP2 gościły na swojej antenie Artura Orzecha jako głównego prezentera
programów: „Kawa czy Herbata” i „Pytanie na śniadanie”. Artura Orzecha można usłyszeć w Trójce w autorskim paśmie w niedzielę między 12.00 a14.00 w audycji Zaraz wracam. Zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.
Biegle mówi w języku angielskim i perskim.